Hakkımda

Enis Doko Kimdir?: Enis Doko, 1987 yılında Makedonya’nın Ohri kentinde doğdu.Enis Doko ODTÜ ileri fizik ve felsefe bölümlerinden derece ile mezun oldu. Koç Üniversitesi Fizik bölümünde Kuramsal İstatistiksel Kuantum Mekaniği alanında doktora çalışmasını tamamladı. Çalışma alanları çok parçacıklı kuantum teorisi, ultrasoğuk atom fiziği, fizik felsefesi, bilim felsefesi, uzay-zaman felsefesi, din-bilim ilişkisi ve din felsefesidir.

İlgi Alanları:

Fizik:
Çok parçacıklı Kuantum sistemleri, Kuantum Mekaniğinin temelleri, Teorik Süper İletkenlik, Bose-Einstein yoğunlaşması, İstatistiksel Kuantum Alanlar Kuramı, Ultra-Soğuk Atomik Fizik, Optik Örgüler
Felsefe:
Fizik Felsefesi (uzay ve zamanın ontolojik statüsü, kuantum mekaniği yorumları), Bilim Felsefesi (realizm-anti realizm tartışması, tümevarım sorunu, demarkasyon problemi), Din Felsefesi (teizm-ateizm tartışması, kötülük sorunu, kader-özgür irade sorunu), Ontoloji (özgür irade problemi, soyut cisimlerin ontolojik statüsü), Ahlak (realizm-anti realizm tartışması)

11 Comments

 1. şaban yener dedi ki:

  Sayın hocam,
  Veteriner hekimim. Tesadüfen öğrendiğim bir konuyu sizinle paylaşacağım.
  Bilime yeni bir ufuk açacağını düşünüyorum.Hekim olarak anlamaya çalıştım ama ,çözümü anlayacağım bir konu değil. Sizinle paylaşmak istedim.Caner Taslaman hocama da bilgileri gönderdim.
  Baş parmak kalınlığında, 15 ve7.5 santim uzunluğunda içi boş plastik kablolar aldım .İçlerine kabuk tarçınlarını sıkıştırarak doldurdum ve L şeklinde bantladım.İki adet yapıp iki avucumun içine iki kısa kısımlarını tutup,sorular soruyoruz.
  Sorular doğru ise,uzun kısımlar hareket edip üst üste çakışıyor ve paralel haline geliyor. Şaka gibi ama hep doğru biliyor.
  Bir kişide döndü. Ben de dönmedi.
  Uzaydaki bilinmeyen enerji,bilinmeyen madde ve oranlarını,gezegen ve meteor fotoğraflarını, marsta hayat olmadığını, daha önce olduğunu, Venüs’te hayatın olduğunu,uydusunda da hayat olduğunu, Agartha, Atlantis, Mu kıtası ve nerede oldukları,Kurandaki bütün terimleri, yecüç mecüç’den yedi uyurlara kadar her şeyi biliyor.
  Daha da önemlisi, seni bilim mi döndürüyor deyince dönüyor, cin ve üç harfliler mi döndürüyor deyince, dönmüyor..
  Karekök işlemleri, maden ve taşların sertlik dereceleri,mükemmel sayılar regmaglypts, seifertite,gliya hücreleri,hastalıkları,tedavi şekilleri, daha yazamadığım bir çok şey…
  Hekim olarak bana inanın,Bu anlattıklarımın hepsi doğru eksiği bile var.
  Bu çubukları döndüren ilkokul mezunu,kendi halinde bir insan.Kendi de çubukların dönmesine anlam veremiyor.
  Ben teşvik ediyorum kendisini.O na kalsa kıracak çubukları.
  Bilim adına, sizden ve Caner hocam’dan rica ediyorum. Lütfen değerlendirin.
  ŞABAN YENER
  05385032230
  Eskişehir

  • Gökhan Kaymak dedi ki:

   Çok merak ettim gelişmeyi

  • murat yılmaz dedi ki:

   şaban bey sa,

   bir bilim adamı olarak nasıl böyle bişeye inandığınızı anlayabilmş değilim. evren enerjisini nasıl tarçınlar suretinden kinetiğe dökebilir? tarçın iletgen mi? değil bence. allah inandırsın bunu okuduktan sonra denedim hiçbişe olmadı. ilim irfan öğrenmişsin ama olmamış. ..

  • Samet dedi ki:

   abi siz ciddimisiniz ?

  • Hakan dedi ki:

   Şaban bey,
   Neden böyle bişey yaptınız? 🙂

  • Neva Başkıran dedi ki:

   Şaban Hocam,

   Boruyu serçe parmak kalınlığında seçip bir de toz tarçın denemenizi öneririm. Şayet işe yararsa bırakın karekök işlemlerini, diferansiyel denklemler dahi çözebilecektir tarçın zerrecikleri.
   El Clasico sonuçlarını doğru tahmin eden ahtapotun vefatından sonra bu buluşun hayati önem taşıyacağı kanısındayım.

   Tez cevaplarınızı bekliyorum,
   Selametle

 2. kürşat dedi ki:

  şaban yenerin yorumu şaka falan herhalde.

 3. Tonyukuk84(Bir muallim) dedi ki:

  Hocam ben bir süredir bu fizik yasalarına, madde, enerji, zaman, ışık gibi konulara merak saldım ve edebiyatçı olmam sebebiyle işin daha çok mantıksal düzlemde zihnimde oturtmaya çalışıyorum. Şu son dönemde Newtondan sonra kütle çekim kanununu bir uzay bükülmesi olarak açıklayan einstein’ın ne dediğini anlamaya çalışıyorum. Açıkçası yabancı dilim iyi olmadığı için birincil kaynakları çok kullanamıyorum. Yalnız bu uzay bükülmesini açıklamak için yotube’da basitleştirerek izah eden birtakım videolar gördüm yabancı bilimadamlarının hazırladığı. Yalnız bu kesinlikle zihnime oturmadı. Muhtemelen yanlış örnekleme yapılıyor. Bu uzay bükülmesini yoğun ve esnek bir zemine atılan bir ağırlık ve onun oluşturduğu çukura doğru düşen/çekilen daha küçük ağırlıklar olarak izah etmişler.

  1. Atmosferden daha az yoğunlukta olduğunu bildiğimiz uzayda oluşan bir çukurluk nasıl bir çekim kuvveti yaratabilir? Bir çukurluk oluşması için misal olarak dünyanın bütün ağırlığını atmosferden daha az yoğunlukta olduğunu bildiğimiz uzay boşluğunun taşıyor olduğu anlamı çıkmıyor mu?

  2. Bir çukurluğun/ bükülmenin her yöne oluştuğu taktirde, çekim kuvvetinin tüm yönlerde sıfırlanması gerekmiyor mu? Yani çekim kuvvetinin oluşması için bükülmenin tek yöne doğru oluşması gerekmiyor mu? Bu durumda uzaydaki cisimlerin her yöne yaptığı çekim kuvveti nasıl oluşuyor? Nasıl bir bükülmedir bu? Uzayda aşağı, yukarı gibi bir yön söz konusu değil diye biliyordum. Bu doğru mudur?

  3. Bu soru diğerlerinden bağımsız. Işık, hız formülüyle ölçüldüğüne göre ve formüldeki iki değişkenden biri olan zaman einstein’a göre izafi ise ışık nasıl sabit oluyor? Işığı sabit yapan şey nedir?

  Benim sorularım oldukça amatör. Ama bizim gibi evreni, yaratılış sanatını anlamak isteyen amatör insanlar için bu sorulara buradan ya da bir video ile yanıt verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim.

 4. Coşkun TEKİN dedi ki:

  Efendim Merhabalar

  Size iki farklı konuyu arz etmek için yazıyorum.

  1) Sizin çalışmalarınız ziyaret ettiğim ATO Ankara Kitap Fuarı sırasında gördüm. Manevi işaret üzere standınızı ziyaret etmiş bulundum. Ankara Üniversitesi DTCF Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü 2001 yılı mezunuyum. Bir kamu kuruluşunda MKE Genel Müdürlüğü Pazarlama ve İhracat daire başkanlığında Ortadoğu İş Geliştirme Şube Müdürlüğünde şef olarak rızkımızın peşindeyiz.
  Kuran Araştırmaları grubu ile daha yakından tanışmak isterim ve hatta imkan dahilinde bu güzel hizmetlerinize ortak olmayı da çok arzularım.
  Şahsen kendim Mezhepsizlik tercihinde bulunarak ümmetin üzerinde birleşeceği Muhammedi yolu tercih etmiş ve bu çerçevede hayatımı şekillendirmeye çaba gösterdim. Mezhebsizliğin Genç kitlelere ulaştırılması ve aklı başında bireylerin İslam dininin mantığa aykırı bir tarafı olmadığının farkına varmaları açısından çalışmalarınızı canı gönülden hem manevi hem fiziksel yapılabilecek her türlü desteği sunabilmek için gönüllü olduğumu bilmenizi ve iletişme geçmenizi çok ama çok arzu ediyorum.

  Ankara’ya geldiğinizde görüşme imkanı olursa çok minnettar kalırım. Ve İstanbul’da iseniz sizleri ziyaret edebileceğim yer ve zamanları bildirmenizi rica ederim.
  2) Sizlerle tanışma arzusunda olan bir başka abim değerli arkadaşım dostum İsmail Beyin Kuran üzerine yapılmış üç ayrı çalışmasından haberdar etmek istiyorum. Kuran ve Görsel zeka ayetleri (çizim ve resimler mevcut), Kuran’ın 28li korunuş mucizesi, Hurufu Mukatta’nın geleneksel islam alimlerinin anlayışları dışında bir çalışması. Her biri yaklaşık 300 er sayfadan oluşmaktadır. şu anda Avustralya’da yaşayan arkadaşım tarafından yapılmış çok çok özel çalışmalardır. Kuran’ın görsel zekaya dair şekilsel ve çizimlerden oluşan bir çalışmanın belgeselinin çekimi çalışmalarına başlanmış ancak ön sözünde hadis Kuran çelişkilerine vurgular yapıldığı, parantez içindeki meal açıklamalarının anlamın evrenselliğini bozduğuna dair açıklamalarından dolayı yazarımız tasdik görmemiştir. Ve çekimleri yapan kişiler çekilmişlerdir.
  İsmail bey 2018 Nisan ayı içerisinde Ankara ve İstanbul’a ziyarette bulunacaktır.
  Sizden kendilerine de bahsettim ve sizinle görüşmeyi çok arzu etmektedir. Kendisini yaklaşık 18 yıldır tanımaktayım ve tanımış olmaktan çok mutlu olduğum milyonlarca insan arasından çok çok nadir karşılaşılabilecek özel bir şahsiyettir.
  yukarıda zikrettiğim iki farklı konuda cevabınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 5. CAN ÜNVER dedi ki:

  Merhabar,

  Sabah gazetesindeki köprü problemi ile ilgili yazmak istedim. Cevabın 10 ya da 13 olması gerekir. Eğer köprüde geçiş oluyorsa, 10 ile 1 yola çıkar, denge çubuğu 10’dadır. 1 bitirir, köprüye 2 girer, 2 bitirir, 4 girer 4 bitirir ve 10 bitirir toplamda 10 dakika olur.

  Eğer geçiş olamıyorsa, 1 önde 10 ile köprüye girer, 1 bitirir, 4 girer. 4 10’u geçemediği için 10 dakika sonunda 1,4 ve 10 karşıda olur, 1 döner, 1 ve 2 geçer. Toplam 13 dakika.

 6. Said dedi ki:

  Sayın Enis Hocam
  Bir sorum olacaktı size
  İnternette bazı siteler kuantum dalgalanması sonucu yoktan enerji var olabilir diyorlar galiba bu ne demek oluyor?
  Bazıları ise bigbangden önce bu kuantum dalgalarının yoktan enerji açığa çıkarıp evreni oluşturduğu iddasında
  Kafam çok fena halde karışmış durumda bana bunları acilen açıklarsanız çok memnun olurum.
  Ayrıca kuantum vakum
  vakum dalgalanması
  ve de sanal parçacık nedir
  bu belirttiğim şeyler yoktan bişey var edebilir mi?
  yokluk hiçlik ve boşluk arasındaki ilişki nedir?